CIEKAWA LEKCJA

Rok 2023, decyzją Komisji Europejskiej jest Europejskim Rokiem Umiejętności.

W ZSP w Świeciu wiemy, że umiejętności to przyszłość, dlatego uczestniczymy w tak ważnych wydarzeniach, jak VI Międzynarodowy Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego, który odbył się 7 września 2023 r. w Polsat Plus Arena w Gdańsku i był najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym zawodom EuroSkills Gdańsk 2023. 

Konkurs EuroSkills już same liczby są imponujące: około 600 zawodników, ponad 500 ekspertów z 32 państw Europy, 43 konkurencje zawodowe w sześciu obszarach branżowych. Podczas tych igrzysk olimpijskich zawodów branżowych młodzi profesjonaliści, w wieku 18-25 lat, prezentowali w ciągu trzech dni swoje talenty, wykonując konkretne zadania w wybranych konkurencjach. To praktyczny aspekt tego wydarzenia.

Kongres Edukacji i Szkolnictwa Zawodowego, biorąc pod uwagę jego międzynarodowy charakter, był zaś okazją do zdobycia zarówno wiedzy, jak i wielu cennych doświadczeń, którymi dzieli się goście, m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej, zarządu WorldSkills Europe, narodowych agencji Erasmus+ oraz uczelni i świata biznesu.

Poruszono tematy dotyczące m.in. kompetencji cyfrowych, Europejskich Centrów Doskonałości Zawodowej, inkluzji społecznej. Każdy z paneli Kongresu poświęcony był w rezultacie tworzeniu fundamentów pod przyszłe, skuteczne systemy kształcenia.

„Bądźcie odważni i nie poddawajcie się. Niech jednoczą nas umiejętności.” Z tą inspiracją ruszamy w nowym roku szkolnym 2023/2024.

Opracownie: Anna Herbut-Giżyńska, nauczyciel kształcenia zawodowego

© 2019 Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona stworzona przez 5x7 Studio

Pin It on Pinterest

Share This