Autorem programu jest Grzegorz Jach – inspektor Policji (Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego).
PaT to twórcza profilaktyka w działaniu. Polega na budowaniu społeczności poprzez łączenie środowisk na zasadzie wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji. Istotą programu jest zaangażowanie młodzieży w działalność profilaktyki rówieśniczej, adresowanej do kolegów i koleżanek. Podstawową formą aktywności jest teatr. Młodzież poprzez spektakle profilaktyczne dociera do szerokiej rzeszy rówieśników, a także rodziców z przekazem promującym właściwą komunikację, która jest fundamentem budowania dobrych relacji międzyludzkich. Podejmowane są też różnorodne działania promujące pożądane społecznie formy spędzania wolnego czasu i życie bez uzależnień, przede wszystkim warsztaty rozwijające zainteresowania i zdolności.
Komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych
na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.
Zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywności społecznej i umacnianie asertywnych postaw.
Inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.
Tworzenie ogólnopolskiej społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień.
Hanna Kalinowska: kalina966@poczta.onet.pl
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu
Tel. 52 33 12 438